Ciekawe i funkcjonalne rozwiązania w meblach do pomieszczeń medycznych.

 wpis: Iwona Kubica, 20.09.2019

W poprzednim wpisie poruszyłam temat odpowiedniego zaplanowania ustawienia ciągów szafek stojących i wiszących, które są najczęściej spotykanym wyposażeniem gabinetów zabiegowych i lekarskich.

Dziś więcej o samych elementach meblowych i ich cechach.

Po pierwsze: materiały.

W przeszłości meble medyczne kojarzyły się z szafkami, biurkami i innymi elementami metalowymi, pomalowanymi zwykle na biało lub szaro. Nadal wiele firm (np.Cezal,) takie meble produkuje.

Od jakiegoś czasu metal jest wypierany jednak przez płytę meblową, nawet w szpitalach, co czyni wyposażenie pomieszczeń służby zdrowia bardziej przyjaznym.

Szafki najczęściej wykonuje się z płyt laminowanych, dostępnych obecnie w ogromnie szerokiej gamie kolorystycznej, zarówno jeśli chodzi o pastele, jak i dekory drewnopodobne.

Fronty szafek mogą być wykonane z płyty (czasem, dla urozmaicenia, w innym kolorze niż korpusy) lub ze szkła. Szyby (hartowane lub tzw. bezpieczne, przeźroczyste lub kolorowe) mogą być ujęte w ramki albo mocowane bezpośrednio do korpusów przy pomocy specjalnych zawiasów.

To rozwiązania najbardziej dostępne cenowo i powszechnie stosowane, ale oczywiście są również inne, nowatorskie projekty (np. zastosowanie zamiast laminowanej płyty wiórowej grubego laminatu HPL, innego odpornego na wilgoć tworzywa albo malowanego MDF).

Dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie technologia, którą nasza firma promuje: meble medyczne o konstrukcji z profili aluminiowych z wypełnieniem z płyty meblowej.

efektowne wiszące szafki zabiegowe

Elementy są tu nieco droższe niż zwykłe meble z płyty, ale warte swojej ceny. Konstrukcja jest bardzo sztywna i wytrzymała, a wypełniające ją płyty, oprócz zabezpieczenia obrzeżem ABS, są dodatkowo ujęte w profile aluminiowe, co zapewnia zwiększoną ochronę przed dostaniem się wody w głąb płyty.

Poza tym-w opinii niemal wszystkich naszych klientów, meble te mają dużo ładniejszy i bardziej profesjonalny wygląd. Więcej na ich temat można przeczytać na naszej stronie internetowej: meble zabiegowe

Szafki stojące przykryte są wspólnym blatem. Materiałem stosowanym w tym celu najczęściej jest blat postformingowy- gruba (28 lub 38mm) płyta wiórowa pokryta bardziej odpornym laminatem wraz z zaobloną krawędzią frontową. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie blaty postformingowe z powłoką antybakteryjną, zawierającą bakteriobójczo działające jony srebra. Wprawdzie na razie taką powłokę posiadają tylko wybrane dekory, ale pewnie do każdego pomieszczenia medycznego da się któryś z nich dopasować.

Bardziej wyrafinowane materiały na blaty do mebli medycznych, to: stal nierdzewna, granit, tworzywa kompozytowe imitujące kamień (Corian, Staron, Kerrock). Te ostatnie, poprzez swoją elastyczność w formowaniu kształtów, dają więcej możliwości aranżacyjnych. Można również zastosować do nich zlewozmywaki z tego samego tworzywa, połączone „bezszwowo”, co zapewnia wyjątkową higienę.

Po drugie: funkcjonalność i wygoda użytkowania, dzięki zastosowaniu odpowiednich okuć i akcesoriów.

Nie da się ukryć, że ciągi szafek przykrytych wspólnym blatem , a nad nimi szafki wiszące, to organizacja identyczna jak w kuchniach. Takie same mogą tu więc być stosowane akcesoria: zawiasy, prowadnice, podnośniki, systemy organizacji szuflad.

Bardzo popularna i ceniona w tej branży jest austriacka firma Blum. Od lat doskonali swoje systemy i posiada w ofercie różne ekskluzywne rozwiązania, które stosuje się w nowoczesnych kuchniach. Duży nacisk położony jest na płynne, lekkie, delikatne i ciche zamykanie szafek i szuflad, często wspomagane elektrycznie.

Z racji dość wysokich cen, tylko podstawowe okucia Blum (dobrej jakości zawiasy z hamulcem, standardowe prowadnice szuflad) są zwykle do zaakceptowania przez placówki medyczne, które mają inne priorytety niż ponadstandardowa elegancja mebli i wygoda personelu. Jednakże niektóre placówki, zwłaszcza prywatne, są zainteresowane wyższym standardem mebli, dlatego warto wspomnieć o możliwych ciekawych rozwiązaniach.

Należą do nich:

Różne systemy podnoszenia frontów szafek górnych (Aventos): uchylne, łamane, przesuwające się w górę równolegle do korpusu. Mogą być wyposażone w systemy elektryczne wspomagające otwieranie i zamykanie frontów. Dostępne nawet do małych i płytkich szafek. Również bezuchwytowe.


systemy podnoszenia frontów szafek górnych
systemy podnoszenia aventos
systemy podnoszenia frontów BLUM
trwały systemy podnoszenia frontów szafek

Różne systemy szuflad o ładnym wzornictwie, dużej wytrzymałości i płynnym ruchu, z dopasowanymi do nich systemami organizacji wewnętrznej. Mogą to być wkłady na sztuce, przegrody „ w kratę” do regulacji lub specjalne prostokątne ramy utrzymywane w żądanym położeniu przez magnesy. A na boku widocznym przy otwartej szufladzie można nawet umieścić logo swojej firmy lub inny wzór. Fronty mogą być bezuchwytowe, otwierające się po naciśnięciu ręką lub kolanem, również wspomagane elektrycznie poprzez system Servo-drive.


systemy szuflad o płynnym ruchu
wytrzymałe szuflady
wewnętrzna organizacja szuflad

Rozwiązania specjalne: szafka szufladowa narożna, szafki i szafy typu cargo- od najmniejszych podblatowych szerokości 15cm, do dużych szaf z ogromnymi, wytrzymałymi szufladami, które wysuwa się pojedynczo (moim zdaniem, to wygodniejsze niż wyciąganie całego wysokiego kosza załadowanego zawartością).


szuflada narożna
szafka typu cargo
system wysuwania cargo

Funkcjonalne są szafki pod zlewozmywak wyposażone w szufladę na kosz na śmieci, a szersze szafki-także w pojemniki wykorzystujące miejsce obok syfonu.


szafka pod zlew z koszem na śmieci

Zainteresowanym polecam portal firmy Blum http://www.blum.com/pl/pl/ , gdzie można więcej na ten temat przeczytać, a przede wszystkim, zobaczyć ilustrujące tekst zdjęcia.