Uwagi przydatne przy urządzaniu pomieszczeń medycznych.

 wpis: Iwona Kubica, 20.08.2019

Wiele lat pracy związanej z wyposażaniem w meble szpitali i przychodni lekarskich zaowocowało zebraniem sporej ilości takich uwag.

Obecnie często realizujemy zamówienia z drugiego końca Polski, na podstawie pomiarów i propozycji przygotowanych samodzielnie przez przyszłych użytkowników mebli. Wykonujemy na tej podstawie projekt i po jego sprawdzeniu i zaakceptowaniu przystępujemy do realizacji. W takiej sytuacji brak konieczności przyjazdu naszego przedstawiciela na pomiary i ustalenia zmniejsza koszty zakupu mebli.

Trzeba jednak uważać, aby nie stracić tej oszczędności z powodu nie wzięcia pod uwagę wszystkich warunków i realiów przestrzeni, w której ma być później ustawiony zestaw meblowy.

Dlatego postaram się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy planowaniu kształtów oraz rozmieszczenia elementów meblowych.

W gabinecie zabiegowym, ginekologicznym, czy stomatologicznym zwykle występuje tzw. „ciąg mokry” prosty lub narożny. Jedna z szafek przeznaczona jest pod zlewozmywak (jedno- lub dwu-komorowy), często druga- pod umywalkę wpuszczaną w blat. Oczywista jest więc konieczność zmierzenia odległości od bocznej ściany zarówno otworów odpływu wody, jak i dopływów.

Jeśli ciąg przylega do ściany bocznej, należy sprawdzić, czy zmieści się szafka końcowa i blat o standardowej głębokości 60cm. Czy na ścianie bocznej nie ma drzwi , okna z parapetem lub grzejnika kolidującego z otwartymi drzwiami szafki (dolnej lub górnej) lub wysuwanymi szufladkami ?

W przypadku ciągu narożnego warto ocenić, czy kąt między ścianami jest prosty-unikniemy niespodzianki przy montażu. A szerokość i głębokość wnęki przeznaczonej na ciąg należy zmierzyć na kilku wysokościach.

Jeśli w ciągu ma być lodówka podblatowa, trzeba zdecydować, jaka ona będzie (najlepiej podać konkretny model) : wolnostojąca, czy zabudowana frontem takim, jak drzwi szafek. W przypadku wolnostojącej trzeba uwzględnić jej wysokość- być może konieczne będzie zwiększenie wysokości szafek.

Najlepiej, żeby taka lodówka stała pomiędzy dwoma szafkami, na których będzie się opierał blat- w przeciwnym wypadku trzeba zaplanować dodatkowe podparcie blatu. Należy też sprawdzić, gdzie jest gniazdko do podłączenia lodówki i podać nam jego lokalizację- zaproponujemy wtedy najlepszy układ szafek, tak aby np.można było lodówkę odłączyć od prądu bez konieczności jej wyciągania. Nie zawsze gniazdko umieszczone za lodówką jest wygodne- przy dużej głębokości lodówki może to powodować, że nie będzie się ona mieścić pod standardowym blatem szerokości 60cm.

Ważna jest koordynacja prac wszystkich wykonawców, zwłaszcza w przypadku większych placówek. Zdarzało nam się przyjechać na montaż mebli z szafkami wiszącymi i zastać w tym miejscu lustra i kinkiety, a pod nimi wolno wiszącą umywalkę, bo nikt nie korelował projektu budowlanego z projektem mebli.

Jeśli szafki wiszące mają mieć zamontowane oświetlenie podszafkowe, trzeba zadbać o wyprowadzenie kabli elektrycznych w odpowiednim miejscu.

Często zdarza się, że meble zamawiane są, kiedy jeszcze nie ma na ścianie płytek- należy podać nam dokładną informację o projekcie, według którego zostaną one położone.

Ważna jest też informacja o cokolikach przy podłodze lub wywinięciu wykładziny zaokrąglonej na krawędzi, co uniemożliwia dosunięcie niektórych szafek i sprzętu do samej ściany- musimy wówczas zadbać o taką konstrukcję, aby szafki przylegały do ściany.

W następnym wpisie – o sprawach mniej przyziemnych, a bardziej przyjemnych, o ciekawych, ładnych i wygodnych rozwiązaniach.