Co kto lubi, czyli rozwiązania, które chcesz zastosować.

 wpis: Iwona Kubica, 6.08.2019

Przed zapowiadanym przeglądem różnych stylów urządzania wnętrz , chcę zachęcić do zastanowienia się nad preferowanymi rozwiązaniami technicznymi, jakie powinny się znaleźć w projekcie mebli, aby spełniły one oczekiwania użytkowników w zakresie wygody i funkcjonalności, niezależnie od wybranego stylu.

Każdy projektant ma takie ulubione elementy lub motywy, które czasem stają się wręcz jego znakiem rozpoznawczym.

Omówię kilka rozwiązań szczególnie przeze mnie polecanych.

1.Rozwiązania ułatwiające utrzymanie w czystości podłogi pod meblami.

W tej kwestii główne szkoły są dwie: meble szczelnie przylegające do podłogi, na cokołach, które chronią przed dostępem brudu albo meble łatwe do przesunięcia lub „zawieszone” wyżej nad podłogą, dające możliwość wygodnego regularnego jej umycia.

Jestem zwolennikiem drugiej metody, jeśli tylko nie ma przeszkód w postaci np. niedających się ukryć kabli, czy innych instalacji. Zwłaszcza, że rozwiązanie to ma dodatkową zaletę: podłoga widoczna pod meblami daje wrażenie większej powierzchni pomieszczenia, a także jeszcze większej czystości, bo „nie ma nic do ukrycia” i każdy zakamarek jest pod kontrolą.

Efekt ten można uzyskać na kilka sposobów: stosując szafki powieszone na ścianie, meble na kółkach lub wysokich nóżkach, konstrukcje ażurowe.

Regał na podłodze

Regał w pokoju młodzieżowym ściśle przylegający do podłogi

Meble stomatologiczne

Meble w gabinecie stomatologicznym ze zdejmowanym cokołem

Szafka w sali szpitalnej

Szafka i stolik w sali szpitalnej na delikatnych, ażurowych podstawach

Meble aluminiowe zabiegowe

Meble w gabinecie zabiegowym na nóżkach aluminiowych

Szafki medyczne

Szafki medyczne na kółkach

Fotele w sali szpitalnej

Fotele w sali szpitalnej na kółkach wyposażonych w hamulce


Szafki wiszące

Szafki powieszone na ścianie w gabinecie lekarskim

Szafki kuchenne na wysokich nóżkach

Szafki kuchenne na bardzo wysokich nóżkach

Szafki łazienkowe

Wiszące szafki łazienkowe pod umywalki

Nie polecam natomiast takiej konstrukcji mebla- trudno regularnie czyścić powierzchnię pod nim:

Utrudniony dostęp

Mebel, pod który łatwy dostęp ma brud, trudny - osoba sprzątająca

2. Szuflady

Ostatnio coraz bardziej popularne i doceniane, głównie za sprawą całych systemów szuflad kuchennych wraz z dedykowanymi do nich akcesoriami (np. firmy Blum). Omówienie tych systemów wymaga osobnego wpisu, tutaj chcę tylko przypomnieć, że szuflady zamiast tradycyjnie otwieranych szafek wspaniale się spisują w każdym innym pomieszczeniu: pokoju dziecięcym, młodzieżowym, sypialni, łazience, a także w meblach biurowych. W kuchni otwartej zaś można w szuflady wyposażyć obie strony wyspy, również tę od strony pokoju. Dzięki nowoczesnym prowadnicom mogą być nawet bardzo wysokie i mocno obciążone.

Szuflady w niskich partiach mebli chronią nas przed koniecznością przykucnięcia i „nurkowania” w głębokiej szafce.

3. Lustra.

Dzięki nim przestrzeń cudownie się powiększa, rozjaśnia i zyskuje na atrakcyjności, jeśli starannie zaplanujemy to, co się w lustrze odbija. Szczególnie ciekawym posunięciem jest umieszczenie wielkich luster naprzeciwko siebie-wzajemne odbicia powtarzają się w nieskończoność…

4. Sprzęt kuchenny:

temat-rzeka, chcę tylko zwrócić uwagę na dużą wygodę szerokiej płyty grzewczej (75cm), pozwalającej swobodnie żonglować rondlami, jeśli gotuje się dla większej rodzinki oraz na zaletę piekarnika ulokowanego mniej więcej na wysokości wzroku.

Piekarnik na wysokości oczu

Piekarnik na wygodnej wysokości, szuflady po obu stronach wyspy kuchennej.


5. Kuchnia robocza lub co najmniej spiżarnia.

To wielce wygodne rozwiązanie, na które warto się zdecydować, gdy tylko pozwala na to przestrzeń, którą dysponujemy, a nasza główna, „reprezentacyjna” kuchnia jest otwarta na salon.

W tzw. „brudnej kuchni”, zamykanej, możemy wykonywać mniej spektakularne kuchenne czynności. Usmażyć rybę, nie roznosząc zapachu po całym domu, przechowywać na blacie sprzęt nie używany codziennie , jak robot kuchenny, wyciskarka do soków, frytownica itp., którego jednak nie chcemy za każdym razem chować do szafki.

Jeśli nie ma miejsca na kuchnię roboczą, warto powalczyć chociaż o spiżarnię, w której na półkach umieścimy zapasy o dużych gabarytach, mniej urokliwe, czy wyniesiemy garnki z pozostałościami po posiłku. Oczywiście powinna być ulokowana obok kuchni i z wejściem z kuchni.

6. Łazienka z wejściem z sypialni.

To kolejny udany duet. Zwłaszcza łazienka przy sypialni dorosłych domowników, do której mogą swobodnie przemieszczać się bez ubrania, bez konieczności przemykania korytarzem.

7.Bidet, pisuar.

Skoro mowa o łazience, warto przypomnieć o tych dwóch przydatnych wynalazkach. Bidety w domach są już zwykle stosowane (w mieszkaniach wciąż brak na nie miejsca), ale o pisuarze niewiele osób pomyśli.

A wystarczy zapytać przyszłego gospodarza i zobaczyć szczerą aprobatę w jego oczach….

Dostępne są już nawet pisuary dla kobiet, ale….pozostańmy na razie na ziemi. I powiedzmy jeszcze, jak dobrym rozwiązaniem jest dodatkowa toaleta w mieszkaniu większej rodzinki ( w domach zwykle z zasady jest ich więcej). Nieoceniona w czasie porannego gorączkowego szykowania się wszystkich domowników do wyjścia.

8.Luksfery.

Zahaczam tu już o tematykę budowlaną, ale luksfery, choć są elementem ściany, pełnią przede wszystkim rolę dostawcy naturalnego światła oraz funkcję dekoracyjną. Jestem ich gorącą zwolenniczką.

Przepuszczając słoneczne światło np. do łazienki bez okna, powodują, że nie odczuwa się wrażenia wchodzenia do „ciemnego” pomieszczenia, nawet jeśli dodatkowo jakąś lampkę trzeba włączyć. Pięknie też doświetlają korytarze. Mogą wyglądać jak ogromne lampy.


Luksfery w łazience

Ta łazienka ma duże okna, a luksfery przepuszczają światło do mniejszej, dodatkowej toalety za ścianą.

Luksfery w kabinie prysznicowej

Luksfery nieprzeźroczyste oddzielają kabinę prysznicową od korytarza.

Luksfery

Ten mały korytarzyk wyglądałby zupełnie inaczej bez ścianki z luksferów.

luksfer oświetlający małą łazienkę

Aż trudno uwierzyć, że ta malutka toaleta bez okna jest oświetlona tylko światłem słonecznym wpadającym przez szklane pustaki.

9. Wentylacja mechaniczna.

To już zupełnie nie jest związane z projektowaniem wnętrz, jednak poruszam temat, bo jestem mocno przekonana o jego ważności. Od czasu, gdy zobaczyłam wymieniane, zabrudzone filtry z rekuperatora wentylacji mechanicznej w pewnym mieszkaniu u nas na Śląsku. Zapewniam, że rzecz jest warta przemyślenia: jakość powietrza w pomieszczeniu z wentylacją mechaniczną jest zupełnie inna.

Rekuperator odzyskuje ciepło z odprowadzanego powietrza zimą, więc wspomaga ogrzewanie, a w przypadku mieszkania w centrum miasta dochodzi jeszcze brak konieczności otwierania okien, wpuszczania hałasu i spalin. Wentylacja mechaniczna może też współpracować z klimatyzacją.

Rzecz jasna, tematów, które można by poruszyć w tym wpisie jest znacznie więcej. Różne osoby do różnych rzeczy i udogodnień przywiązują największą wagę. Ja przedstawiłam te, które stosuję w swoich nieruchomościach , bądź które na 100% byłyby zastosowane w kolejnym budowanym przeze mnie domu.