Wybor stylu

wpis: Iwona Kubica, 14.07.2019

W poprzednich wpisach dowodziłam doniosłości roli projektów w życiu w ogóle, a w szczególności projektu urządzanego wnętrza. Czas przejść do konkretów: jak się za taki projekt zabrać, jak się przygotować do współpracy z projektantem?

Podstawową koniecznością jest przemyślenie FUNKCJI danego pomieszczenia oraz preferowanego STYLU.

Funkcja jest zwykle decydująca w pomieszczeniach pracowniczych, biurowych, medycznych. Często determinuje technologię wykonania elementów meblowych, np. w gabinetach zabiegowych pożądane są wytrzymałe blaty robocze z powłoką antybakteryjną, solidne meble na konstrukcji aluminiowej, podwieszane szafki dolne w ciągach, ułatwiające utrzymanie podłogi w idealnej czystości.


meble do pokoi zabiegowych

W pokojach hotelowych funkcjonalność mebli nie tylko ma zapewnić wygodę gościom, ale również polega na takiej konstrukcji elementów, aby posprzątanie pokoju przez jedną osobę z obsługi było możliwe w jak najkrótszym czasie.


meble do pokoi hotelowych

W wymienionych grupach obiektów różnorodność stylów aranżowania nie jest duża, w zasadzie widoczna jest tylko w hotelach wysokiej klasy i ekskluzywnych gabinetach kierownictwa, gdzie zwykle wybiera się pomiędzy stylem nowoczesnym i klasycznym.

Inaczej rzecz się ma we wnętrzach prywatnych, domowych. Tu można dostać zawrotu głowy, stając przed koniecznością określenia ulubionego stylu!

Klasyczny, glamour, rustykalny, country, modern, industrialny (loft), prowansalski, shabby , etno, boho, marynistyczny, skandynawski, angielski, kolonialny, toskański, vintage….ufff!, a jeszcze można robić mieszanki i urządzić się w stylu …eklektycznym.

Albo…. w ogóle nie trzymać się żadnego określonego stylu, po prostu dobrać podobające się nam meble, spełniające wymagane funkcje. Tylko, że wtedy przydałoby się duże wyczucie kolorów, proporcji, kompozycji. Bo tak naprawdę, decyzja o wyborze opisanego stylu wiele ułatwia. Wszędzie pełno podpowiedzi, począwszy od koloru ścian, po najdrobniejsze przedmioty dekoracyjne.

Nie jest łatwo…, więc najlepszym wyjściem będzie obserwowanie, już na długo przed inwestycją, w których odwiedzanych wnętrzach czujemy się najlepiej, jakie kolory, materiały, kształty i klimaty budzą nasze ciepłe uczucia. Oczywiście, nieocenioną pomocą są czasopisma wnętrzarskie i nieograniczona ilość inspiracji w internecie.

Jeśli jesteśmy w posiadaniu jakiegoś szczególnego przedmiotu, mebla, dzieła sztuki, pamiątki rodzinnej lub z egzotycznej podróży, warto się zastanowić, jakie urządzenie wnętrza będzie dla tego skarbu najlepszym towarzystwem. Możemy się zdecydować na kontynuację stylu lub przeciwnie - taki pojedynczy element w zupełnie innym klimacie będzie ciekawym kontrapunktem przyciągającym uwagę.

Niektóre osoby przez lata zbierają przedmioty, które ich zachwyciły i w wyobraźni widzą już dla nich gotowe miejsce w przyszłym domu. Szczęściarze- mają połowę roboty za sobą !

Uświadomienie sobie ulubionej kolorystyki również może nam podpowiedzieć, w kierunku jakiego stylu należy zmierzać, ponieważ każdy styl ma swoje charakterystyczne kolory. Jeśli dobrze czujemy się w otoczeniu urządzonym w bieli i drewnie, to powinniśmy brać pod uwagę styl skandynawski, prowansalski, rustykalny. Ale nie wtedy, gdy jest to ostra, błyszcząca biel zestawiona z błyszczącą czernią- wówczas szukajmy inspiracji raczej w stylach nowoczesnych: modern, glamour.

Kolejna podpowiedź: czy lepiej czujemy się we wnętrzu pełnym pięknych dekoracji, bibelotów, ciekawych kolekcji, czy też wolimy wnętrza minimalistyczne, puste blaty, czyste formy komód…

Dobrze, jeśli cały dom, czy mieszkanie (zwłaszcza niewielkie) urządzone jest konsekwentnie w jednym stylu i spójnej kolorystyce. Robi to wrażenie większej przestrzeni i przyjemnej w odbiorze harmonii.

I tak urodził się pomysł na tematy następnych wpisów. Pokuszę się w nich o krótkie omówienie cech różnych stylów wraz z typowymi dla nich kolorami oraz ogólnych zasad dobierania kolorów.